/Maria-Helena vahetusüliõpilasena Portugalis
Maria-Helena vahetusüliõpilasena Portugalis 2018-06-11T17:13:03+00:00

 

Erasmusega Lissabonis

Maria- Helena Kaarepere

Minu suurim huvi ja hobi on reisimine, ning kui ma saan seda siduda oma õpingute või tööga siis kasutan alati võimalust.  Õpin majandusarvestust teisel kursusel ning sügissemestril õppisin Portugali pealinnas Lissabonis. Tänu Erasmus+ programmile olin ka suvel Põhja-Norras praktikal, kus sain  väga palju uusi teadmisi ja kogemusi. Seda kohta iseloomustavad eelkõige maaliline maastik ja mäed. Põhja-Norras suvel temperatuurid väga kõrgele ei tõuse, siis tundsin, et soojast jääb puudu. Otsustasin kandideerida sügissemestriks Portugali- kui antakse selline võimalus, et saad välisriigis õppida ja makstakse kinni elamine, lennupiletid ja jääb ka taskuraha, siis tuleb seda igatahes kasutada. Kõik need kogemused, uued tutvused ja teadmised, uue keele õppimine, inglise keele arendamine, kohanemine kohaliku kultuuriga, meeldivate mälestuste loomine ning  positiivsed emotsioonid tasuvad igatahes ära.

Lissaboni linn on suures osas lausa elav ajalugu. See on nii mõnusa, elava ja rikka kultuuriga linn, et sinna soovitaksin kõigil kindlasti minna. Lissabon asub seitsmel mäekünkal ja seega on seal palju vaateplatvorme, millelt avaneb linnale nii öösel kui päeval fantastiline vaade ja mis on mõnus paik kus sõpradega õhtuti aega veeta.

Samuti avaldas väga võimsa mulje mulle Belem, Lissaboni lääne piirkond, kui ka Sintra, linn Lissaboni lähedal.

image5

Belem

Mõlemad linnad on  ülimalt monumentiderohked.  Belemi torn ja Pena palee Sintras on ka UNESCO maailmapärandi nimekirjas. Veel sai käidud ka Euroopa läänepoolseimas tipus Portos, mis on Portugali suuruselt teine linn,  kus on võimas ja kõrge kaljune rand ning kust on pärit ka portvein. Käisin  Faros rannamõnusid nautimas ja veel paljudes, paljudes muudes linnades, külades, parkides, randades jne.

Ma elasin kesklinna lähedal, Eduardo VII pargi kõrval, mis on linna suurim park ja kus avanes vaade kesklinnale, Tejo jõele ja São Jorge kindlusele (Castelo de São Jorge, mauride kindlus 9. sajandist).

image1

EduardoVII park

Elasin koos portugallastega ja mulle väga meeldis nende elustiil ja kultuur. Nad tunnevad ennast alati vabalt, on väga  avatud, tervitavad alati põsemusidega, ei muretse üleliia mitte millegi pärast ning neil on alati aega. Need on kõik just vastupidised omadused eestlastele. Koolis olles oli alati tunda teist kultuuri. Õpilased ning õpetajad võisid jõuda tundi pool tundi hiljem  ja sellest polnud probleemi. Teinekord jäi õppejõud üldse tulemata, ilma sellest kellelegi teada andmata, ja ka sellest polnud probleemi.

Erasmuse grupis oli meid umbes 50 ning koos oli väga palju erinevast rahvusest inimesi: prantslasi, itaallasi, poolakaid, leedukaid, lätlasi, tšehhe, soomlasi ja paljusid teisi. Väga mõnus kooslus igatahes, kõik ülimalt toredad inimesed ja ühtekuuluvustunne oli alati. Õppetöö toimus kõik inglise keeles ning kui alguses oli hirm, et võibolla kõigest ei saa aru ja kasutatakse termineid, mida ei ole kuulnud või ei tea, siis sellist probleemi ei olnud- kõik oli arusaadav ja pigem panigi see rohkem kuulama ja pingutama ning alati võis ka  julgelt küsida kui aru ei saanud. Erasmuse tudengeid on Lissabonis väga palju ja nende jaoks on loodud erinevaid organisatsioone, mis aitavad õpilasi, kes on tulnud võõrasse linna. See on väga mugav ja kindlustandev variant, sest uues kohas hakkamasaamisega võib igalühel probleeme tekkida, kasvõi näiteks võõrkeelsete dokumentide täitmisega. Samas tegelvad nad ka erinevate ürituse ja tudengi jaoks taskukohaste ekskursioonide korraldamisega.

Kindlasti ei saa mainimata jätta ka Portugalis pakutavat toitu ja eriti rõhutaksin kala ja mereande. Grillitud sardiinid, ohtralt valget kala, pastad ja supid mereandidega. Neid tuleb ise kogeda, kirjeldada kui maitsvad nad on ei ole võimalik. Lisaks veel ka imehead küpsetised alates  Pastéis de Belem’ga.

Igatahes on see hea kogemus, mis jääb meelde alatiseks ja soovitan kõigil haarata sellistest võimalustest. See avardab silmaringi, arendab ettevõtlikkust ning loob sõpru ja tutvusi kogu eluks.

image4

Alari Tippi, Maria-Helena Kaarepere, Samuel Põldaru